Profil
Menü
Kategóriák
- Összes
- cocktail
- édességek
- egyéb
- főzelékek
- gyors ételek
- húsételek
- italok
- levesek
- mártások
- saláták
- sós sütemények
- szendvicsek
- tészták
- ünnepi ételek
- vegetáriánus
15 kategóriában
2129db recept
Mézeskalács házikó
Mézeskalács házikó recept
Hozzávalók:
- a mézes tésztához:
- 1 kg finomliszt
- 50 dkg méz
- 20 dkg cukor
- 10 dkg Rama margarin
- 4 tojássárgája
- 1 evőkanál szódabikarbóna
- 0,5 dl tej
- 1 citrom reszelt héja
- 1 evőkanál mézessütemény-fűszer vagy 10 szem őrölt szegfűszeg
- 15 szem őrölt ánizs és 1 mokkáskanál őrölt fahéj keveréke
- a tészta kinyújtásához:
- liszt
- a tepsi kikenéséhez:
- Rama margarin
- a házikó összeállításához:
- 20-25 dkg porcukor
- 2-3 tojásfehérje
Elkészítés:
1. A hozzávalókat egy nagy tálba töltve összegyúrjuk. A tészta eleinte ragacsos, de addig gyúrjuk, amíg jól formázható lesz. Ha mégis túl puha maradna, egy kevés lisztet, ha pedig túl kemény, pár kanál tejet adunk hozzá. Utána tálba tesszük, és alufóliával letakarva, hűtőszekrényben, legalább egy napon át pihentetjük, de két hétig is eláll, ha lassabban haladnánk a munkával.
2. A házat előre megtervezzük, az oldalait meg a tetőelemeket kartonpapírból kivágjuk. Ezen kívül kikészítjük azokat a kiszúrókat, amelyekkel a házat díszítő csillagokat, fenyőfákat, szíveket, körlapokat szúrjuk majd ki, de ezek is lehetnek kartonpapírból. A tésztából lecsípünk egy darabot, és meglisztezett gyúródeszkán 3-4 mm vastagságúra kinyújtjuk. A kartonból kivágott mintákat a tésztára fektetjük, éles kiskéssel körbevágjuk. A házikó oldalain ablak- és ajtónyílásokat is vághatunk, de ezek készülhetnek később cukormázból is.
3. A kiszúrt darabokat kivajazott vagy sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk. Ha lehet, egy tepsibe hasonló méretűek kerüljenek, hogy egyformán süljenek meg. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) 10-15 perc alatt barnáspirosra sütjük, de figyeljük, mert könnyen megég. A megsült darabokat sima felületen, például egy nagy tálcán hagyjuk kihűlni.
4. Ha minden formát kisütöttünk, kezdődhet a házikó összeállítása. Először ellenőrizzük, hogy a ház elemei összeillenek-e. Egy kis - lehetőleg teflon - lábasban a cukrot kevergetve megolvasztjuk. A ház falainak szélét belemártjuk, egymáshoz illesztjük, és megvárjuk, amíg megszilárdulnak.
5. Ha a falak már biztosan állnak, akkor jön a legnehezebb feladat: a tetőépítés. A dolgot megkönnyíti, ha sütünk egy tartóoszlopot, ami középen a tetőt alátámasztja. Ha már áll a házunk, nekifoghatunk az apró díszek és figurák fölrakásának. Ehhez egy tojásfehérjét villával habosra keverünk, majd annyi - akár 6-8 evőkanálnyi - porcukrot szórunk bele, hogy jó sűrű masszát kapjunk. Ezzel az édes ragasztóval lehet rögzíteni a díszeket a házra. A fenyőfák akkor állnak meg biztosan, ha a fenyőforma két oldalán egy-egy fél fenyőfát is hozzáragasztunk. Ha a cukormázat nejlonzacskóba töltjük, aminek egyik csücskét levágjuk, nagyszerű nyomózsákot kapunk, melyből a mázat kinyomva mintákat: havas háztetőt, lecsüngő jégcsapot stb. rajzolhatunk. Ezzel a fehér krémmel tüntethetjük el a lecsöpögött olvasztott cukor-cseppeket is. Lehet, hogy a mázból többre lesz szükség, de egyszerre mindig csak egy tojásfehérjéből keverjük, mert hamar kiszárad. Végül, ha kész a házikó, egy teaszűrőbe néhány kanál porcukrot töltünk, s rászitáljuk, mintha friss hó hullott volna rá. Száraz helyen tároljuk, különben a tészta megpuhul, és a ház összedől.
Hozzászólások:
Még senki sem szólt hozzá a recepthez, légy az első!
Ha hozzá akarsz szólni, akkor be kell jelentkezned!
Hiba a szövegbuborékbetöltésénél!